Fotogalerie: oslavy Čínského Nového roku zemského psa

 

S příchodem jara lidé po celém světě vítají nové roční období, ve kterém se probouzí celá příroda z hluboké hibernace. Svátky spojené s jarem zároveň znamenají pro tradiční čínskou kulturu i počátek Nového roku. Letošní Čínský Nový rok připadl na 16. února a po celý následující rok jej bude provázet spravedlivý pes čínského zvěrokruhu, jenž bude posilněn elementem země a energií jang. Čínská kultura vnímá zemského psa nejen jako nositele spravedlnosti a oddanosti, ale také úspěšné komunikace, tolerance a integrity. Rok zemského psa by v nás měl probudit silné morální uvědomění, rovnováhu a sdílení velkorysosti.
Šťastný symbol draka je neodmyslitelně spjat s čínskou kulturou - proto se Číně po staletí přezdívá "Země draka". Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2018.
Šťastný symbol draka je neodmyslitelně spjat s čínskou kulturou – proto se Číně po staletí přezdívá “Země draka”.

 


 

Pestrobarevné oslavy Čínského Nového roku patří dlouhodobě k vyhledávaným společenským událostem, které každoročně organizují i evropské metropole. Londýn rozezněly zvuky bubnů a bicích nástrojů doprovázející tradiční čínské dračí a lví tance 18. února, kdy město pořádalo na Trafalgarském náměstí a v tzv. Chinatown oslavy Čínského Nového roku.

Dívka hrající na činely v londýnském chinatown. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2018.
Dívka hrající na činely v londýnském chinatown.

 


 

Oslavy Čínského Nového roku doprovázejí nejen tradiční hudební a taneční vystoupení, ale také řada zvyků zajišťující štěstí, harmonii a prosperitu.

Čínské "cai ching" neboli chycení salátu, "cai", v čínštině synonymem pro salát i štěstí. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2018.
Čínské “cai ching” neboli chycení salátu, “cai”, v čínštině synonymem pro salát i štěstí.

 


 

 

Tradiční čínský lví tanec a chycení salátu neboli štěstí

 


 

Letošní čínské oslavy Nového roku v Londýně přilákaly rekordní počty lidí. Na kvalitní snímek nebo video čekali lidé dlouhé fronty. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2018.
Letošní čínské oslavy Nového roku v Londýně přilákaly rekordní počty lidí. Na kvalitní snímek nebo video čekali lidé dlouhé fronty.

 


 

Zabezpečení čínských oslav bylo nezbytné, zejména při uvolňování prostoru performujícím lvům před čínskými domy. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2018.
Zabezpečení čínských oslav bylo nezbytné, zejména při uvolňování prostoru performujícím lvům před čínskými domy.

 

 

 


Varování:
Uvedený text včetně přiložených fotografií se nesmí jakkoliv šířit bez svolení jejich autorů. V opačném případě se dopouštíte porušení zákona o Autorských právech a právech souvisejících s právem autorským (Předpis č. 121/2000 Sb.).
Sleduj autora Barbora:

Ethnologist, Editor in chief of The Ethnologist

Mgr. et Bc. Barbora Zelenková (roz. Šajmovičová) se narodila roku 1985 v Praze. Vystudovala Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a Etnologii na Univerzitě Karlově v Praze. V rámci Blízkovýchodních studií se zaměřovala na Somálsko a Somálce, v rámci Etnologie na odbornou a popularizační tvorbu českého orientalisty a arabisty Aloise Musila. Od roku 2014 žije v Londýně, kde založila stránky The Ethnologist, ve kterých působí jako šéfredaktorka a autorka. Rovněž se věnuje překladatelské činnosti (anglicko-česky a česko-anglicky). Během svých studijních cest procestovala řadu zemí Blízkého východu, např. Egypt, Palestinu, Izrael nebo Jordánsko. Zajímá se nejen o etnologii, ale také ekologii a práva zvířat.