Řecko

 

Řecko je evropský demokratický stát, rozprostírající se na Balkánském poloostrově. Sousedí s Albánií, Bulharskem, Makedonií a Tureckem. Athény jsou hlavním a zároveň největším městem Řecka. Úředním jazykem je řečtina. Roku 2011 sahal počet obyvatel k 10, 8 mil. lidí. Zhruba 95% obyvatel této země vyznává pravoslavné křesťanství, zbylá procenta jsou zastoupena islámem (převážně v Thrákii či Albánci), katolictvím, protestantismem, neopaganismem (neohelénismus) nebo dokonce hinduismem (malý počet stoupenců nalezneme v Athénách).

 

Pohled na moře v Argostoli v Kefalonii. Foto: Barbora Šajmovičová, Nikon D3100, 2014.
Pohled na moře v Argostoli v Kefalonii. Foto: Barbora Šajmovičová

 

Národnostní složení

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky udává tyto údaje: 91,6 % osob s řeckou státní příslušností, 1,8 % (199 tis.) občanů ostatních ČS EU (zejména Bulharska, Rumunska, Velké Británie, Polska, Kypru a Německa), 6,5 % (708 tis.) legalizovaných občanů 3. zemí (zejm. Albánie, Pákistánu, Bangladéše, Gruzie, Ukrajiny, Ruska, Indie, Egypta, Filipín atd.) a 0,04 % (5 tis.) osob bez udání příslušnosti. Dalších více než půl milionu občanů 3. zemí (zejména Číny, Nigérie, Etiopie, Afghánistánu, Pákistánu, Sýrie atd.) pobývá v Řecku ilegálně.1.Cit.: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/recko/ (Dostupné na URL: 6. 1. 2016; 18:02)

 

 

 

 

References
1 Cit.: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/recko/ (Dostupné na URL: 6. 1. 2016; 18:02)
Sleduj autora Barbora:

Ethnologist, Editor in chief of The Ethnologist

Mgr. et Bc. Barbora Zelenková (roz. Šajmovičová) se narodila roku 1985 v Praze. Vystudovala Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a Etnologii na Univerzitě Karlově v Praze. V rámci Blízkovýchodních studií se zaměřovala na Somálsko a Somálce, v rámci Etnologie na odbornou a popularizační tvorbu českého orientalisty a arabisty Aloise Musila. Od roku 2014 žije v Londýně, kde založila stránky The Ethnologist, ve kterých působí jako šéfredaktorka a autorka. Rovněž se věnuje překladatelské činnosti (anglicko-česky a česko-anglicky). Během svých studijních cest procestovala řadu zemí Blízkého východu, např. Egypt, Palestinu, Izrael nebo Jordánsko. Zajímá se nejen o etnologii, ale také ekologii a práva zvířat.