Tára

 

Dokud ještě stále trpí bytosti, jež se znovuobjevují, nechť jsem jejich lékařem a ošetřovatelem, dokud se všechny neuzdraví. Aby všechny bytosti dosáhly tohoto cíle, bez výhrad se vzdám svého těla a všech nahromaděných zásluh z minulosti, přítomnosti i budoucna, aby jich mohlo být použito pro tento účel.1.Cit. BOWKER, J.: Bůh a jeho proměny v dějinách náboženství. Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha, 2004, str. 74.

 

Slib bódhisatvů (výše) je dokonalým shrnutím toho, co ženský bódhisatva Tára symbolizuje a naplňuje v tibetském buddhismu. Tibeťané se na ni obrací jako na ochránkyni a zachránkyni všech živých a trpících bytostí. Legenda praví, že se Tára zrodila ze slzy Avalókitěšvary, kterou uronil nad veškerým utrpením světa. Soucitná Tára ochraňuje ty nejzranitelnější a ty, kteří na světě nejvíce trpí. Jednotlivé tibetské školy jsou spojovány s odlišnou podobou a barvou Táry. Můžeme se setkat s Bílou Tárou, Zelenou Tárou, Červenou Tárou, Zlatou (Žlutou) Tárou, Modrou Tárou, Červenou Tárou nebo Černou Tárou.

 

Bílá Tára

Bílá Tára (Sitatárá) je známá a uctíváná především pro svou soucitnost a uzdravující schopnosti. Tradičně je zobrazována v lotosové pozici, může mít dvě nebo sedm očí (viz níže).

Bílá Tárá je hlavním ženským bódhisattvou, spojovanou s lotosem. Bílá Tárá je zobrazena v lotosové pozici se sedmi očima (oči, čelo, dlaně a chodidla), symbolizující vidění všeho na zemi a schopnosti pomoci veškerým cítícím bytostem. Foto: Barbora Šajmovičová, 2016, Vegetka, Praha.
Bílá Tárá je hlavním ženským bódhisattvou, spojovanou s lotosem. Bílá Tárá je zobrazena v lotosové pozici se sedmi očima (oči, čelo, dlaně a chodidla), symbolizující vidění všeho na zemi a schopnosti pomoci veškerým cítícím bytostem. Foto: Barbora Šajmovičová

Zelená Tára

Jeden z nejznámějších následovníků Zelené Táry, jakožto příslušník tibetského buddhismu zvaný Gelugpa, je dalajlama. “Zelená barva se dělá smícháním bílé, žluté a modré; tak spojuje Zelená Tára uklidnění, nárůst a zničení.”2.BOWKER, 2004, s. 75.

Zelená Tára vyobrazená s jednou nohou v lotosové pozici a s druhou nohou připravenou vstát a kdykoliv zasáhnout ve prospěch dobra. Foto: Barbora Šajmovičová, 2016, Vegetka, Praha.
Zelená Tára vyobrazená s jednou nohou v lotosové pozici a s druhou nohou připravenou vstát a kdykoliv zasáhnout ve prospěch dobra. Foto: Barbora Šajmovičová

 

 

 

References
1 Cit. BOWKER, J.: Bůh a jeho proměny v dějinách náboženství. Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha, 2004, str. 74.
2 BOWKER, 2004, s. 75.
Sleduj autora Barbora:

Ethnologist, Editor in chief of The Ethnologist

Mgr. et Bc. Barbora Zelenková (roz. Šajmovičová) se narodila roku 1985 v Praze. Vystudovala Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a Etnologii na Univerzitě Karlově v Praze. V rámci Blízkovýchodních studií se zaměřovala na Somálsko a Somálce, v rámci Etnologie na odbornou a popularizační tvorbu českého orientalisty a arabisty Aloise Musila. Od roku 2014 žije v Londýně, kde založila stránky The Ethnologist, ve kterých působí jako šéfredaktorka a autorka. Rovněž se věnuje překladatelské činnosti (anglicko-česky a česko-anglicky). Během svých studijních cest procestovala řadu zemí Blízkého východu, např. Egypt, Palestinu, Izrael nebo Jordánsko. Zajímá se nejen o etnologii, ale také ekologii a práva zvířat.