Dokud ještě stále trpí bytosti, jež se znovuobjevují, nechť jsem jejich lékařem a ošetřovatelem, dokud se všechny neuzdraví. Aby všechny bytosti dosáhly tohoto cíle, bez výhrad se vzdám svého těla a všech nahromaděných zásluh z minulosti, přítomnosti i budoucna, aby jich mohlo být použito pro tento účel.1.Cit. BOWKER, J.: Bůh a jeho proměny v dějinách náboženství. Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha, 2004, str. 74.
Slib bódhisatvů (výše) je dokonalým shrnutím toho, co ženský bódhisatva Tára symbolizuje a naplňuje v tibetském buddhismu. Tibeťané se na ni obrací jako na ochránkyni a zachránkyni všech živých a trpících bytostí. Legenda praví, že se Tára zrodila ze slzy Avalókitěšvary, kterou uronil nad veškerým utrpením světa. Soucitná Tára ochraňuje ty nejzranitelnější a ty, kteří na světě nejvíce trpí. Jednotlivé tibetské školy jsou spojovány s odlišnou podobou a barvou Táry. Můžeme se setkat s Bílou Tárou, Zelenou Tárou, Červenou Tárou, Zlatou (Žlutou) Tárou, Modrou Tárou, Červenou Tárou nebo Černou Tárou.
Bílá Tára
Bílá Tára (Sitatárá) je známá a uctíváná především pro svou soucitnost a uzdravující schopnosti. Tradičně je zobrazována v lotosové pozici, může mít dvě nebo sedm očí (viz níže).
Zelená Tára
Jeden z nejznámějších následovníků Zelené Táry, jakožto příslušník tibetského buddhismu zvaný Gelugpa, je dalajlama. “Zelená barva se dělá smícháním bílé, žluté a modré; tak spojuje Zelená Tára uklidnění, nárůst a zničení.”2.BOWKER, 2004, s. 75.