Bonfire night: noc plná ohňostrojů a veselí

 

Pokud zavítáte na Britské ostrovy 5. listopadu, můžete se těšit na noc plnou barevných ohňostrojů, pořádání skupinových ohňů a především na bujaré veselí. Bonfire night ale už několik dní před jejím vypuknutím předchází spontánní ohňostroje a pyrotechnika, která Vás, pokud o akci nevíte, může znenadání překvapit.
Barevná světla ohňostrojů každoročně rozjasňují nebe nad anglickou metropolí. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2015.
Barevná světla ohňostrojů každoročně rozjasňují nebe nad anglickou metropolí. Foto: Barbora Zelenková

 


 

Den, kdy měl Westminster vzlétnout do povětří

Historický původ těchto oslav sahá do roku 1605, kdy měl být 5. listopadu spáchaný atentát na krále Jamese I. a na celý Westminsterský palác. Celé spiknutí radikálně smýšlejících katolíků vedených Robertem Catesbym mělo za cíl, aby se Anglie stala katolickou zemí a ukončilo se pronásledování katolíků v protestantské zemi. Mezi spiklenci sehrál důležitou roli i známy Guy Fawkes, jelikož do sklepních prostor parlamentu propašoval sudy plné střelného prachu.

Westminsterský palác byl terčem útoku již roku 1605. Foto: Barbora Zelenková, Londýn, 2013.
Westminsterský palác byl terčem útoku již roku 1605.

 

Proč ale Britové něco takového vůbec oslavují? Jednoduše proto, že těsně před útokem dorazil do parlamentu varovný anonymní dopis o celém plánovaném komplotu. Zpráva z minuty na minutu obrátila běh anglických dějin. Útok tak byl definitivně odvrácen a protestantismus na další staletí ochráněn. Dodnes si začátkem listopadu Britové připomínají den, kdy král James I. přežil jedno velké spiknutí a Guy Fawkes byl uvězněn. Pátý listopad tak dostal své jména: Bonfire night, Guy Fawkes Day nebo Guy Fawkes Night.

 

Bonfire night: příležitost ke světským oslavám

Nutno dodat, že dnešní oslavy mají sekulární charakter a můžou se připodobnit například pálením čarodějnic, akci, která je rovněž příležitostí k bujarým oslavám a veselí. Bonfire night ovšem zpočátku takový ráz neměla a v minulosti docházelo k pořádání ohňů a pálení postav s anti-katolickými motivy. Ohně však byly ve své většině nahrazeny za pyrotechniku a střety mezi katolíky a protestanty zapomenuty. V současné době Bonfire night nabyla charakteru národního svátku a vyhledávané společenské události, kterou lidé slaví napříč náboženskými i etnickými spektry Velké Británie.

Bonfire night doprovází i světelné a laserové show. Foto: Barbora Zelenková, Alexandra Palace (Londýn), 2015.
Bonfire night doprovází i světelné a laserové show. Foto: Barbora Zelenková

 


 

Zajímavé odkazy

Bonfire Night: What is the story behind it?

Guy Fawkes and Bonfire Night

Gunpowder, treason and plot: The story behind Bonfire Night and Guy Fawkes

 

Sleduj autora Barbora:

Ethnologist, Editor in chief of The Ethnologist

Mgr. et Bc. Barbora Zelenková (roz. Šajmovičová) se narodila roku 1985 v Praze. Vystudovala Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni a Etnologii na Univerzitě Karlově v Praze. V rámci Blízkovýchodních studií se zaměřovala na Somálsko a Somálce, v rámci Etnologie na odbornou a popularizační tvorbu českého orientalisty a arabisty Aloise Musila. Od roku 2014 žije v Londýně, kde založila stránky The Ethnologist, ve kterých působí jako šéfredaktorka a autorka. Rovněž se věnuje překladatelské činnosti (anglicko-česky a česko-anglicky). Během svých studijních cest procestovala řadu zemí Blízkého východu, např. Egypt, Palestinu, Izrael nebo Jordánsko. Zajímá se nejen o etnologii, ale také ekologii a práva zvířat.