Publikační příležitosti & Volunteering

 

Webové stránky ethnologist.info nabízí jedinečnou příležitost nejen pro antropology a etnology. Ethnologist.info svým obsahem nabízí možnost publikování jak akademických a odborných článků, tak i populárně naučných textů, až po zápisky z pera cestovatele, dobrodruha a nadšence formou blogu.
Publikační příležitosti & Volunteering. Foto: Redakce ethnologist.info
Publikační příležitosti & Volunteering. Foto: Redakce ethnologist.info

 


 

Jak se mohu stát autorem Ethnologist?

Redakce našich stránek je nakloněna velkému množství témat i článků a právě Vy se můžete stát jedním z našich autorů. Přestože jsme otevření klademe důraz na:

 

  • KVALITU (Od samého vzniku našich stránek jsme se rozhodli, že The Ethnologist “poroste” s rozvahou a s ohledem na kvalitu nikoliv kvantitu.)
  • SERIÓZNOST (Publikováním jakéhokoliv textu se stáváte jeho autorem a jako autor máte na své čtenáře určitý vliv. Každý autor by si měl být tohoto vědom a k psacímu stolu by měl zasedat s rozvahou a snahou o vzdělávání a obohacování svého okolí. The Ethnologist proto nehodlá publikovat takové texty, které svým obsahem směřují k dezinformovanosti, populismu, šíření nesnášenlivosti nebo podporují jakoukoliv radikální ideologii.)
  • UNIKÁTNOST ČLÁNKU (Každý článek na The Ethnologist je jedinečný a to je naší vizitkou. Nepřebíráme texty jiné a nepodporujeme zcizování textů, duplicitní texty a plagiátorství. Texty publikované na našem webu jsou jedinečné a publikované výhradně zde. Prosíme, neposílejte nám texty které byly publikované na jiném webu, zbytečně byste poškodili dobré jméno The Ethnologist.)

 

Pakliže Váš text splňuje výše uvedená kritéria, můžete se stát naším autorem, stačí nám zaslat svůj článek na: ethnologist.info@gmail.com. Váš text se poté dostává do redakce, kde je pečlivě prostudován a projde skrz editora a korektora. V zásadě rozdělujeme texty do tří kategorií:

 

  • SEKCE (V sekcích naleznete akademické a odborné články. Text v sekcích proto musí být ozdrojován a opatřen poznámkami pod čarou a použitou literaturou.)
  • ROZHOVORY (Rozhovory jsou otevřené nepřebernému množství témat. Postihují vybrané fenomény lidské společnosti, trendy, názory i aktuální problematiku týkající se lidí a světa kolem nich.)
  • BLOGY (Blog je nejvolnějším žánrem na stránkách ethnologist.info. Není akademickým textem, spíše populárně naučným nebo cestopisným materiálem. V blogu autor předává čtenáři své pocity z cest a lidských společenství s nimiž se setkal. Blog má být osobitý, barvitý a poutavý.)

 


 

Stačí do redakce odeslat jen svůj článek?

Pokud máte zájem stát se naším autorem, pouze Váš článek nestačí. Webové stránky Ethnologist jsou koncipovány tak, aby rovněž pomáhali začínajícím autorům a etnologům, proto by měl mít čtenář možnost se s Vámi seznámit, popřípadě najít způsob, jak Vás kontaktovat. To, co čtenáři o sobě prozradíte, necháme na Vás. Můžete se inspirovat např. zde nebo zde. K článku tedy připojte přílohu s Vaší:

 

  • FOTOGRAFIÍ
  • STRUČNÝMI INFO O VÁS
  • PUBLIKAČNÍ HISTORIÍ (Pokud máte, není podmínkou.)

 


 

Napsal jsem kvalitní seminární práci. Mohu ji publikovat?

Pakliže víte, že jste vypracovali během vysokoškolských studií seriózní práci a máte pocit, že je škoda nechat ji ležet ve svém PC, můžete ji s námi publikovat. Velká část našich článků v sekcích je právě tohoto charakteru.

 


 

Umím fotit, ale ne psát, mohu i tak přispět?

Pokud jste nadšencem nebo dokonce profesionálem a rádi fotíte, máte výjimečnou možnost stát se součástí The Ethnologist. Veškeré fotografie publikované na našem webu jsou jedinečné a jsou dílem výhradně našich autorů a cestovatelů, kteří s námi spolupracují. Redakce každou fotografii chrání vodotiskem (ochranný pruh s uvedením jména autora a webu). Ochranný pruh na fotografii přikládáme z důvodu snadného zcizení volně dostupných fotek na internetu a také proto, že danou fotografii mohl etnolog nebo cestovatel pořídit v místě, kde se vyskytují tradiční komunity nebo děti. Redakce tímto postupem předchází jakémukoliv zneužití fotografií, kde jsou zachycené domorodé komunity, mladistvé osoby aj. skupiny lidí. Chápeme, že umělecký zážitek z fotografie je vodotiskem narušen, nicméně redakci je cenější dodržování etiky a ochrana jednotlivých osob.

 


 

Na akademický text si zatím netroufnu, ale rád cestuji. Můžu se stát jen bloggerem?

Samozřejmě ano, přesto i blog má pár svých pravidel, které je dobré znát. Nejzásadnější podmínkou pro našeho bloggera je, aby v zemi, o které píše, fyzicky někdy byl a vlastnoručně pořídil pár fotek.1.Pokud fotografie pořizoval Váš známý, je nutný jeho písemný/emailový souhlas s publikací jeho fotek na našem webu. Pokud nemáte žádnou fotku, zkusíme se obrátit na fotografy a cestovatele, kteří s námi spolupracují a doprovodit Váš text vybranými fotografiemi. Nemuseli jste zrovna dělat roční terénní výzkum, ale důležité je, abyste měli tzv. zážitky z první ruky. Proč? Běžně se můžete setkat na internetu s autory, kteří píší o všem možném, proloží to fotografií, kterou si stáhnou z jiného webu a napíšou k tomu pár svých slov a myšlenek – to vše pak z textu dělá spíše pěkně výživnou “bramboračku”, nežli autentický bloggerův text.

Další dobrou radou je, abyste psali o zemi nebo o lidech, kteří jsou Vám sympatičtí a kultuře, která je Vám alespoň něčím blízká, vyvarujete se tak “žlučovitých” textů, které nikoho neobohatí, a i když můžete mít pocit, že konáte dobro, ve své podstatě jste kontraproduktivní. Jako příklad kvalitního bloggerského příspěvku považujeme článek J. Tomana s názvem Má cesta po Skotsku. Zde se můžete inspirovat a také zjistit, že i přes výše zmíněné rady, psaní blogu je zábava, aniž byste se museli otravovat s poznámkami pod čarou. Stačí jen zavzpomínat na své zážitky a pocity z cest, kterými zaplníte stránku Vašeho počítače. Až budete mít článek hotový, stačí ho odeslat na: ethnologist.info@gmail.com, přiložit svou fotografii a Vaše CV a stáváte se jedním z našich autorů. Těšíme se na Vaše příspěvky.

 


 

Mám ještě jednu důležitou otázku. Co bude mou odměnou v případě autorské spolupráce?

V případě autorské spolupráce se můžete těšit na to, že Váš článek projde skrz editora a šéfredaktora, kteří Váš článek na určitých místech ozdrojují nebo k heslu přidají url odkaz. V rámci publikace redakce rovněž doplňuje článek fotkama. Největší výhodou publikování textů na ethnologist.info je vytvoření profilu autora, který doplňujeme seznamem autorových publikací2.na ethnologist.info i mimo něj. Jednoduše tak získáte profesionální autorský profil, na který můžete odkazovat případné zájemce o bližší spolupráci s Vámi. Další významnou výhodou je překlad Vašich českých textů do angličtiny zdarma a vytvoření Vašeho profilu i v jazyce anglickém.

Finanční odměnu prozatím ethnologist.info nabídnout nemůže. V dlouhodobém horizontu se však ethnologist.info chce stát plně profesionální platformou, nabízející perspektivním autorům finanční ohodnocení či finanční příspěvky na cesty do zahraničí a terénní výzkumy. V současné době redakce na těchto změnách aktivně pracuje, proto sledujte naše webové a facebookové stránky pro bližší informace.

 


 

Napsal jsem blog/článek na ethnologist.info a kontaktovali mě z novin, že by rádi článek otiskli? Jak v tomto případě ethnologist.info postupuje?

Jakýkoliv článek3.včetně fotografií, který publikujete na ethnologist.info je Vaším duševním vlastnictvím a Vy jste jeho autorem. Na druhou stranu ethnologist.info nepodporuje duplicitní texty na internetu. Z toho vyplývá, že pokud Vás kontaktuje tištěný magazín, noviny a další periodika, můžete svůj článek publikovat s dodatkem: Článek byl poprvé publikován na ethnologist.info. Pokud budete mít zájem i o některou fotografii z ethnologist.info napište do redakce.

Co se týká webových stránek, prosíme nepublikujte konkrétní článek na našem webu i na jiném webu. Dochází tak na internetu k duplicitní textům a škodí to jak našemu webu, tak i tomu druhému. Ethnologist.info naopak Vaše články nebo fotky neposkytuje třetím stránám a nijak s nimi neobchoduje, naopak Vaše díla chrání. Pakliže se setkáte, že by Váš článek byl bez Vašeho souhlasu publikován jinde, okamžitě kontaktujte redakci ethnologist.info, jedná se o zcizení Vašeho duševního vlastnictví!

 

 

References
1 Pokud fotografie pořizoval Váš známý, je nutný jeho písemný/emailový souhlas s publikací jeho fotek na našem webu. Pokud nemáte žádnou fotku, zkusíme se obrátit na fotografy a cestovatele, kteří s námi spolupracují a doprovodit Váš text vybranými fotografiemi.
2 na ethnologist.info i mimo něj
3 včetně fotografií